Motolotnia

Dowiedz się co to takiego!

Motolotnia - ultralekki statek powietrzny.

Motolotnia jest jednym z ultralekkich statków powietrznych, które charakteryzują się relatywnie niewielką masą. Co to oznacza? W zależności od wersji całkowita masa motolotni, pasażerów, paliwa itd. nie może przekroczyć 450kg. Jak widać to wcale nie tak mało - przecież to blisko pół tony!

Tak niewielką masę uzyskuje się przez specjalną konstrukcję oraz wykorzystanie nowoczesnych - bardzo lekkich materiałów. Skrzydło zbudowane jest z lekkich i bardzo wytrzymałych profili duraluminiowych oraz bardzo trwałego dakronu. Konstrukcja wózka oparta jest na wytrzymałej stali i ultralekkich kompozytach. Taki mariaż nowoczesnych technologii sprawia, że motolotnie są niezwykle lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe. Czy wiecie, że współczesne motolotnie są projektowane do lotów z przeciążeniem nawet +6G? Przy takim przeciążeniu osoba ważąca 75kg odczuwałaby swój ciężąr jako 450kg!

Jak zbudowana jest motolotnia.

Motolotnia jest wśród statków powietrznych wyjątkowa z wielu powodów. Jednym z nich jest brak steru kierunku. Inaczej niż samoloty - motolonia zakręca wyłącznie przez pochylenie. Dzięki temu silnik i śmigło w motolotni mogą być łatwo zamontowane z tyłu. Takie położenie sprawia, że nic z przodu nie zasłania nam niezwykłych widoków.

Skrzydło

Najważniejszych elementem motolotni jest skrzydło. Ono daje siłę nośną. Swoją konstrukcję wywodzi z lotni. Wyglądem przypomina trójkąt. Mimo, że wygląda na prostą konstrukcję to współczesne skrzydła motolotniowe są bardzo zaawansowanymi konstrukcjami. Do ich budowy wykorzystywane są najnowocześniejsze materiały. Sama konstrukcja skrzydła, profil, kształt itd. jest bardzo skomplikowany i zapewnia motolotni niezwykłe właściwości lotne. Skrzydło motolotni jest samostateczne - nawet bez udziału pilota dąży do powrotu do właściwej pozycji i prędkości motolotni i to we wszystkich kierunkach. Podczas lotu motolotnią nasz pilot zademonstruje Ci te niezwykłe właściwości.

Silnik

Silnik w motolotni zapewnia niezbędny napęd. Żeby skrzydło wytworzyło siłę nośną musi się poruszać względem otaczającego powietrza. Silnik - wraz ze śmigłem - są źródłem tego ruchu. W naszych motolotniach wykorzystujemy sprawdzone i dedykowane do lotnictwa silniki. Zapewniają one bardzo dużą moc, trwałość i wysokie bezpieczeństwo. Prawie każdy pasażer po raz pierwszy lecący z nami motolotnią jest zaskoczony przyśpieszeniem w trakcie startu i bardzo silnym wznoszeniem. W silnikach dedykowanych dla lotnictwa kładzie się szczególny nacisk na bezpieczeństwo i niezawodność. Z tego powodu nasze silniki mają podwójny elektroniczny układ zapłonowy, dwie niezależne świece w każdym cylindrze i specjalnie zaprojektowany autonomiczny układ zasilania, który zapewnia pracę silnika nawet przy kompletnym braku energii.

Śmigło

Wraz z silnikiem daje napęd motolotni. Wykonane jest z ultratrwałych kompozytów zapewniających dużą trwałość i bardzo niską masę. Śmigło w trakcie startu obraca się prawie 2000 razy w ciągu każdej minuty, a jego końcówki osiągają około 650km/h prędkości liniowej. Śmigło w trakcie pracy jest bardzo słabo widoczne. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i nie podchodzić w jego okolicę.

Wózek

Wózek zapewnia nam możliwość wygodnego siedzenia podczas lotu. Na wózku zamontowany jest silnik i podwieszone skrzydło. Pod efektownymi owiewkami wykonanymi z lekkich i trwałych kompozytów znajduje się ażurowa, trwała konstrukcja z fotelami, zbiornikiem paliwa i kokpitem. Pilot ma przed sobą kilka niezbędnych przyrządów oraz włączników. Przede wszystkich włączniki zapłonu (zdwojone), prędkościomierz powietrzny, wysokościomierz ciśnieniowy, wariometr (pokazuje prędkość wznoszenia lub opadania) oraz kilka wskaźników pracy silnika (prędkość obrotowa, temperatura głowicy, temperatura gazów wylotowych). Do wózka zamontowana też jest przepustnica gazu (pod prawą nogą pilota) oraz hamulec przedniego koła (pod lewą nogą pilota). Dodatkowo przednie kółko obraca się w prawo i w lewo. Tylko sterując nogami tym kółkiem pilot może zakręcać na ziemi.

Osiągi motolotni.

Parametry motolotni - podobnie jak w przypadku samochodów - mogą się znacznie różnić w zależności od typu. Motolotnie są wyposażane w różne skrzydła, różne silniki, smigła o odmiennych parametrach itd. Typowa motolotnia lata z prędkością przelotową w okolicach 80-90km/h. Prędkość maksymalna z reguły wynosi 130-150km/h chociaż są konstrukcje, które latają ponad 200km/h. Motolotnia w zależności od silnika, prędkości czy typu skrzydła może latać na jednym zbiorniku od 3 do 5 godzin. Daje to średni zasięg w granicach 350-400km. Bez większego problemu motolotnie z większymi zbiornikami paliwa i ekonomicznymi silnikami osiągają 600-700km zasięgu.

Typowa motolotnia przy starcie wznosi się z prędkością pionową 3-5m/s, co pozwala na osiągnięcie wysokości 100 metrów w zaledwie 20-25 sekund od startu! Loty turystyczne odbywają się najczęściej na wysokości 350-500 metrów. Maksymalny pułap motolotni to najczęściej 4000 metrów ale nie wynika to ograniczeń sprzętu ale ograniczeń ludzkich. Po prostu od 4000 metrów rozpoczyna się choroba wysokościowa i przebywanie na takiej wysokości wymaga dodatkowego tlenu do oddychania.

Ciekawostki.

Brian Milton - brytyjski pilot motolotni - w 80 lotnych dni okrążył Ziemię na motolotni.

Oficjalny rekord wysokości na motolotni wynosi 7395m!

Wspomniany wcześniej Brian Milton - podczas swojej podróży wokół Ziemi - wykonał jednorazowy lot o długości około 780km.

Najdłuższy czas jednego lotu motolotnią (bez międzylądowania) wynosił 8 godzin i 15 minut.

Najwyższa odnotowana prędkość motolotni w stosunku do ziemi (czyli z uwzględnieniem prędkości wiatru) wynosi około 320km/h!

 603 11 22 11
© 2018 Aviation Inovatis. · Zawartość strony, teksty, fotografie, filmy, grafiki są chronione prawem autorskim. Nie dopuszcza się do ich kopiowania w całości jak i fragmentach bez zgody Aviation Inovatis.

Lot motolotnią na prezent. Prezent dla niego. Prezent dla niej. Prezent dla męża. Prezent dla żony. Pomysł na prezent. Lot widokowy. Loty widokowe. Fotografia lotnicza. Loty krajobrazowe. Lot w prezencie. Lot paralotnią. Lot paralotnią na prezent. Lot motolotnią z nagraniem Full HD. Ekscytujący prezent. Niezwykły prezent. Lot motolotnią z nagraniem video. Lot na nartach. Lot motolotnią na nartach.